AUTOFAGIA

A U T O F A G I A ….co to jest ??O co chodzi??? Dlaczego pomimo swojej wagi w każdy poniedziałek i wtorek piję tylko wodę i herbatki ziołowe??? Ostatni posiłek jem w niedzielę przed 19 a kolejny w środę po 7 rano – 60 godzin bez jedzenia ☺))

   Autofagia  – jest jedną z naturalnych metod, w jaki organizm pozbywa się wszelkich „śmieci”

   Proces ten oznacza „samozjadanie” i polega na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Z greckiego autós-sam ;  phagos-pożeracz ☺ 

  Pierwsze wzmianki o autofagii odnajdujemy już w badaniach przeprowadzonych w latach 60 ubiegłego stulecia.

  Dokładnie zbadał ją dopiero profesor Yoshinori Ohsumi, za co uzyskał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 2016 roku.

Kiedyś człowiek żył w takich warunkach, które uruchamiały procesy autofagii-okresowe posty były czymś normalnym i często wymuszonym przez naturę. Ludzie stosowali posty od tysiącleci-czy to „przymusowo” (brak pożywienia), czy z wyboru (głodówki z powodów religijnych) Ćwiczenia fizyczne  zaś stanowiły konieczność, ze względu na prace związane ze zdobyciem pożywienia i jego przetwarzaniem. ☺

Współczesny człowiek boi się uczucia głodu. Jedzenia mamy pod dostatkiem i dziwnym wydaje się, że ktoś może po prostu nie jeść ☺ z wyboru.

   Autofagia to proces, w którym stare, uszkodzone komórki są niszczone, a w ich miejsce powstają nowe. Autofagia łagodzi obciążenie organizmu poprzez usuwanie komórek, które przestały się dzielić, a okradają organizm z energii i składników odżywczych.

Po przebytej głodówce dochodzi do stymulacji produkcji nowych, zdrowych komórek macierzystych w systemie immunologicznym. Głodówka prowadzi do uruchomienia programu „samouzdrawiania”organizmu.

Są różne rodzaje postu. Najbardziej popularne to :

  1. W ciągu doby spożywa się pokarmy przez 8 godzin a 16 się pości.
  2. Odbywa się to w modelu tygodniowym, gdzie z siedmiu dni dwa są postem, a w pięć kolejnych spożywa się normalne, zdrowe posiłki.

Okresowe poszczenie wprowadza organizm w pewien rodzaj stresu, który stymuluje ciało i wprowadza w model przetrwania a nawet rozkwitu. Rezultaty okresowej głodówki są skoncentrowane na szerokim spektrum efektów zdrowotnych .:)))

Zapraszam do wyzwania….ja robię to w każdy poniedziałek i wtorek…Teraz jest okres jesienny, więc piję ciepłą wodę z cytryną i imbirem. Jest rewelacyjna!!!:))

☺ ☺ ☺ ☺

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *